21. marec – SVETOVÝ DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU / World Down Syndrom Day

Fašiangová zábava
9. februára 2015
Marec – mesiac knihy
30. marca 2015
Zobraziť všetko

Tento deň nie je vybraný náhodou – 21. marec je symbolom zhluku 3 chromozómov na 21. chromozómovom páre. Takto symbolicky si svet pripomína problematiku Downovho syndrómu. Vytvára sa tak priestor na oboznámenie širokej verejnosti o tom, čo Downov syndróm je, a ako sa s ním žije tým, ktorí sa s ním narodia a ich rodinám.

V uplynulých týždňoch sa na sociálnych sieťach a aj v médiách objavila správa o britskej herečke Jamie Brewer. V rámci módnej prehliadky prestížnej značky oblečenia sa objavila aj na predvádzacom móle a twittovala zákulisie a prípravy modeliek, a teda aj seba. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby slečna Brewerová nemala Downov syndróm. Bola neodolateľná, sebavedomá a šťastná. A ľudia jej tlieskali. Bude tento obrázok predstavovať bežný život ľudí s Downovým syndrómom? Veríme, že o pár rokov určite áno.

V Lučenci žije v podporovanom bývaní pár – Laci a Miňa. Spolu sú nerozlučiteľná dvojica, v byte sú už 6 rokov. Oslovujú sa medzi sebou „manžel“ a „manželka“ a pre nich to nie sú len slová. Svoj vzťah berú veľmi vážne a zodpovedne. Starajú sa jeden o druhého a Laci ako správny manžel, nosí každé ráno svojej žene kávu do postele. Obidvaja radi varia, robia to spoločne. Miňa má okrem toho rada aj tanec. Chodí na Zumbu, kde medzi ostatnými často vyniká talentom a citom pre hudbu a pohyb. Laci rád fotí, pred jeho fotoaparátom nik neujde a vlastne sa nikomu ani utekať nechce.

Idylka? Nie celkom. Lebo Laci s Miňou sa na život v manželstve môžu zatiaľ len hrať. Niekto ich totiž v minulosti zbavil spôsobilosti na právne úkony, a kým ich opäť nezmocníme, svadba je pre nich len fatamorgánou. A pritom sú odlišní len navonok.

Tohtoročná medzinárodná informačná kampaň má hlavný slogan LOTS OF SOCKS / MNOŽSTVO PONOŽIEK. Do kampane sa okrem množstva známych osobností zapájajú aj zariadenia sociálnych služieb z NP DI.

V Adamovských Kochanovciach žije mladá slečna Linda. Ako každá žena, aj ona sa rada parádi, nosí pekné šaty a kabelky. Baví ju tanec a hudba – tancuje aj súťažne. Okrem toho najradšej kreslí, hráva pexeso s kamarátmi. Je spoločenská a na svojich blízkych nedá dopustiť. Vie sa o seba postarať, upratuje lepšie ako väčšina z nás.

Na východe v Osadnom tiež bývajú naši priatelia. Fotili sa rovnako ako my všetci pre dobrú vec. Posielajú pozdravy a prajú slnečnú sobotu.

Chlapci z DSS Okoč Opatovský Sokolec boli minulý týždeň na besede v miestnej základnej škole. Deti boli úžasné. Darovali im kresby a spolu pózovali v neposlušných ponožkách. Atmosféra, ako aj z fotiek vidieť, bola priateľská a bezprostredná.

Deti ešte nemajú predsudky. Skúsme sa k nim nachvíľu pridať. V sobotu 21. marca máme šancu vyjadriť sympatie, akceptovanie a podporu ľuďom nielen s Downovým syndrómom ale všetkým, ktorí to potrebujú. Ľuďom, ktorí sú možno trochu iní ako my, možno to niekedy ani nie je poznať, možno stačí len mať okrem očí otvorené aj srdcia. V sobotu budú naša rodina a kolegovia chodiť v rôznych ponožkách. Pridajte sa k nám do pestrofarebného a rozmanitého sveta. Je predsa miestom pre všetkých!

http://www.iazasi.gov.sk/sk/narodny-projekt-di/21.-marec-svetovy-den-downovho-syndromu#top

[widgetkit id=124]