Návšteva priateľov z CSS Bystré

1. ročník memoriálu
19. septembra 2022
Motorkári pomáhajú…
8. októbra 2022
Zobraziť všetko

Minulý týždeň sme v CSS Zátišie privítali vzácnu návštevu. Trojdňový pobyt našich českých priateľov z Centra sociálnych služieb Bystré sa začal v utorok ráno zážitkovou akciou, ktorú sprostredkoval pán Jaroslav Lechan, zakladateľ občianskeho združenia Košiar o.z., so sídlom v Topoli s cieľom podporovať zachovanie kultúrneho dedičstva tradičných remesiel. Na návšteve u p. Lechana sme sa dozvedeli o výrobe pálenej keramiky a ukázal nám, ako sa v minulosti doma piekol chlieb od jeho zamiesenia až po upečenie v tradičnej peci. Z Topole sme sa presunuli do Novej Sedlice do informačného centra správy Polonín, kde sa naši priatelia z Čiech dozvedeli o najvýchodnejšom kúte sveta. Pri ceste naspäť sme sa zastavili pri ikonickom domčeku „deduška Večerníčka“. V Snine sme spoločne navštívili cintorín, kde sme zapálili sviečku zosnulému p. riaditeľovi J. Šrenkelovi. Deň sme ukončili spoločnou opekačkou na Sninských Rybníkoch na chate p. Jurpáka, kde boli naši českí kolegovia počas návštevy ubytovaní.

V stredu sme privítali pána riaditeľa CSS Bystré Mgr. Iva Musila spolu s jeho štyroma zamestnancami v CSS Zátišie v Snine, kde si páni pozreli priestory zariadenia a navštívili aj prijímateľky sociálnej služby v Zariadení podporovaného bývania. Ich kroky ďalej smerovali do Podpory samostatného bývania v Snine, kde sa stretli s naším prijímateľom Marcelom. Odtiaľ sa vybrali spoločne so zamestnancami CSS Zátišie do DSS Osadné a odtiaľ na pešiu turistiku na hraničný prechod Balnica. Počas cesty si stihli nazbierať hríby a užiť si krásu Polonín. Na Balnici sa uskutočnilo aj stretnutie s p. Vojtkom, majiteľom zrubu na Balnici, ktorého poznali priatelia z Čiech z predchádzajúcich návštev. Cestou späť sa turisti občerstvili a posedeli si v miestnej krčme v Osadnom „ U Borisa“. Vo večerných hodinách sa opäť konala spoločná opekačka na Rybníkoch.

Vo štvrtok sme sprevádzali kolegov v Medzilaborciach v Múzeu Andyho Warhola, kde sa im veľmi páčilo a niektorí toto múzeum navštívili prvýkrát. Štvrtkové popoludnie sme strávili spoločným posedením a opekačkou, ktorá bola zároveň aj rozlúčkou, nakoľko to bol posledný deň návštevy našich priateľov z CSS Bystré.

Ďakujeme a čoskoro dovidenia!