V Poľsku na Solinskom jazere

Skanzen v Humennom
19. júla 2017
Prázdninová narodeninová oslava
30. júla 2017
Zobraziť všetko

Posledný júlový týždeň sme si naplánovali cestu do Poľska. S našimi prijímateľmi sme sa vybrali za poznávaním novej krajiny, iného národa, inej kultúry. Počasie nám prialo, bolo pekne slnečno a nebolo horúco. Cieľom našej cesty bolo Solinské jazero, centrum oddychu, vodných športov a jachtárskeho raja.

Celá posádka túto trasu absolvovala prvý krát, riadili sme sa radami našich známych, ktorí nám rozprávali o krásach Solinského jazera a okolia a internetom. A mali pravdu, jazero je nádherné, ľudia sa na ňom člnkovali, prevážali na malých plachetniciach aj na veľkých výletných lodiach. Solinské jazero je umelo vytvorené zatopením horských oblastí, je ohraničené hrádzou, ktorá sa stavala v rokoch 1961-1968 a slúži ako vodná elektráreň.

My sme sa zastavili v mestečku Polanczyk, ktoré je kúpeľné mestečko. Prechádzali sme sa príjemným prostredím medzi turistami, ktorých tam bolo veľa. Nakúpili sme si suveníry a osviežili sme sa dobrou zmrzlinou. Druhú časť poznávania sme mali naplánovanú na ceste späť. Našou zastávkou bolo múzeum v Myczkowe, kde sme si pozreli zbierku materiálnej a duchovnej kultúry Poliakov, Židov, Rómov aj Rusínov, ktorí žili v tejto oblasti v minulých storočiach. Správca múzea nás milo prijal, veľa s nami rozprával, cítili sme sa veľmi príjemne. Druhou zastávkou bolo mestečko Lesko, ktoré sme mali po trase, tam sme sa poprechádzali po areáli zámku zo 16. storočia, do vnútra sme len nakukli, lebo zámok je penzión. Osviežili sme sa zmrzlinou, nakúpili sme krovky za všetky zvyšné zloté čo nám ostali a išli sme domov. Poslednou zastávkou ešte na poľskej strane bol zázračný prameň za Radošicami ( Radoszycke žródelko), podľa legendy sa tu pred 140 rokmi zjavila chorému dievčaťu Panna Mária a povedala jej, aby sa z tej vody napila a umyla sa v nej. Dievča tak urobilo a vyzdravelo. Odvtedy sa prameň každoročne vysväcuje a konajú sa tu bohoslužby. Aj my sme sa osviežili touto vodou, pomodlili sme sa v kaplnke a išli sme do Osadného.

Výlet v Poľsku sa nám všetkým veľmi páčil, naši prijímatelia si všímali inú architektúru domov, krásne upravené záhrady, všade veľa kvetov. Dúfame, že tento výlet za hranice Slovenska nebol posledný, naopak, že sme objavili, čo nám naši susedia ponúkajú a radi by sme sa tu ešte vrátili.