Textilná dielňa

Stolárska dielňa
30. júla 2012
Tkáčska dielňa
30. júla 2012
Zobraziť všetko

Textilná dielňa začala svoju činnosť 1.10. 2009. Prijímatelia sociálnych služieb sa v textilnej dielni majú možnosť venovať týmto činnostiam:
– základy strojového šitia
– základy ručného šitia
– tkanie na tkáčskom stave
– vyšívanie
– háčkovanie
– ručné pletenie
– batikovanie
– maľovanie na textil
– servítková technika
V textilnej dielni pracujeme podľa vypracovaného ročného plánu, ktorý je prispôsobený schopnostiam a zručnostiam prijímateľov sociálnej služby. Jednotlivým činnostiam sa venujú prijímatelia sociálnych služieb, ktorí majú predpoklady, zručnosť a záujem o konkrétny typ činnosti.

Základy strojového šitia
Prijímatelia sociálnej služby, ktorí sú zruční a majú predpoklady a záujem o prácu na šijacom stroji sa učia základom strojového šitia. Šitie vankúšov je hlavnou činnosťou v dielni. Strojové šitie sa využíva hlavne pri šití vankúšov z rôznych materiálov. Prijímatelia sociálnej služby, ktorí nemajú predpoklady pre strojové šitie sa takisto podieľajú na výrobe vankúša – strihajú alebo trhajú molitan, ktorý slúži ako výplň vankúša, strihajú odpadový flis alebo vlnu a nimi plnia vnútro vankúša.
Strojové šitie sa v dielni využíva aj na obrubovanie a olemovanie vyšitých obrusov a obrúskov, na šitie jednoduchých výrobkov – chňapky, podložky, obaly na zošity, tašky, vrecká na sušené hríby, levanduľové vrecúška a pod.

Pri každej činnosti v dielni pracujeme najčastejšie s odpadovým materiálom – rôzne textílie, molitan, odrezky flisu, vyradená vlna, vlnené oblečenie, vyradené oblečenie a pod. Vytvárame z nich nové dekoračné predmety, ktoré skrášľujú prostredie v ktorom naši prijímatelia sociálnej služby žijú ( spálne, denné miestnosti, chodby, dielne, kancelárie ) a slúžia aj na prezentáciu nášho zariadenia.

[widgetkit id=179]

Základy ručného šitia
Prijímatelia sa učia navliecť niť do ihly, prišiť gombík na látku, prišiť korálku alebo látkovú aplikáciu, ručne zošiť dva kusy látky rovným zapošívacím stehom.

Tkanie na tkáčskom stave
Ergoterapeut poskytuje základné vedomosti z oblasti ľudových remesiel – tkanie na tkáčskom stave ( na krosnách ). Prijímatelia sociálnych služieb si osvojujú základné zručnosti z oblasti techniky tkania na tkáčskom stave. V dielni sa pracuje s priadzou na tkanie, s vyradeným posteľným oblečením, ktoré sa trhá alebo strihá na tenké pásiky. Tkaním sa vyrábajú koberce, prestierania, tašky a vankúše. Tašky a vankúše dostávajú svoj konečný tvar po zošití na šijacom stroji.

Vyšívanie
Najrozšírenejším spôsobom vyšívania je vyšívanie predným stehom a retiazkovým stehom. Vyšívajú sa obrúsky, obrusy, vankúše. Námety na výšivky prispôsobujeme ročnému obdobiu a sviatkom, ktoré sú aktuálne.

Háčkovanie
Prijímatelia sociálnej služby sa učia háčkovať jednoduchým retiazkovým vzorom koberce z vlny.

Ručné pletenie
Učíme sa základy ručného pletenia – nahodenie očiek, pletieme najčastejšie používané hladké očko a obrátené očko. Pletieme šály a ponožky.

Batikovanie
Využívame rôzne typy batikovania – viazaná batika, doštičková, savovanie a iné. Tričká, jednofarebné roláky, ušité jednofarebné obrusy sa rôznym spôsobom vyväzujú špagátom a tento uviazaný materiál sa farbí farbami na textil al. odfarbuje Savom.

Maľovanie na textil
Maľujeme ušité vankúše alebo jednofarebné kusy oblečenia. Prijímatelia sociálnej služby pracujú s farbami na textil, akrylovými farbami, fixami na textil. Vystrihneme si šablónu s obrázkom, štetcom nanášame farbu na plátno.

Servítková technika
Šijeme vrecká na hríby, jednofarebné vankúše, darčekové taštičky, levanduľové vrecúška, aplikujeme na nich servítky s aktuálnymi motívmi.

textilna01