Výroba sviečok z odpadového vosku

Kalendár 2011 Osadné
9. februára 2011
Náš i Váš domov
4. mája 2011
Zobraziť všetko

OSADNÉ: V Domove sociálnych služieb vyrábajú v rámci terapie sviečky

14.02.2011 08:58 – OSADNÉ

Klienti s ťažkým zdravotným postihnutím z Domova sociálnych služieb v Osadnom v okrese Snina v rámci terapie vyrábajú sviečky. Odpadový vosk, ktorý vzniká pri výrobe syrov, im dodáva spoločnosť Syráreň Bel Slovensko, a.s. so sídlom v Michalovciach.

Následne sviečky s logom firmy od nich táto spoločnosť odkúpi. Za každý vyrobený kus im zaplatí 1,5 eura. Vznikla tak ojedinelá spolupráca, ktorá pomáha podporovať rozvoj terapeutických činností v zariadení, kde žijú zdravotne hendikepovaní ľudia. Zo získaných peňazí si DSS bude môcť kúpiť materiál aj do ďalších terapeutických dielní, kde sa klienti učia tkať a pliesť košíky z prútia.

Ako uviedol riaditeľ DSS Ján Šrenkel, predbežne sa s firmou dohodli na dodávke 500 sviečok. Asi stovku sviečok už vyrobili. Do činnosti sa zapojilo viac ako 30 klientov z celkového počtu 65. Každý kus sviečky je originál. Postihnutí ľudia podľa vlastnej fantázie vkladajú farebný vosk do šablóny, k dispozícii majú tri druhy foriem. Syráreň im mesačne vie dodať 20 až 40 kilogramov odpadového vosku, ktorý sa stal pre klientov domova zdrojom novej činnosti, nápadov a tvorivosti. Prácu klientov si boli v Osadnom pozrieť aj zástupcovia manažmentu spoločnosti Bel, generálny riaditeľ Vladimír Homola a personálny riaditeľ firmy Martin Buršák. „Vzorky hotových sviečok zobrali aj do svojej materskej spoločnosti Fromageries Bel SA v Paríži, kde boli z takejto spolupráce nadšení,“ uviedol Šrenkel. Počet vyrobených sviečok vždy záleží od chuti klientov, nikto ich do práce nenúti, zdôraznil riaditeľ domova. DSS v Osadnom je zariadením s celoročným pobytom, momentálne tu žije 65 klientov – mužov aj žien vo veku od jedného do 39 rokov. Z nich je 13 imobilných. Ide o ľudí s mentálnym aj telesným postihnutím.

História spoločnosti Syráreň Bel Slovensko, a.s. sa začala písať v roku 1954 založením Družstevnej mliekarne v Michalovciach. Jej tavený syr Karička je v súčasnosti považovaný za syr s najdlhšou tradíciou na Slovensku. V apríli 1990 vznikol z Družstevnej mliekarne samostatný mliekarenský podnik Zempmilk, o dva roky neskôr sa transformoval na Zempmilk a.s. Väčšinu akcií spoločnosti v júni 2000 kúpila francúzska rodinná spoločnosť Fromageries Bel SA, medzinárodný výrobca značkových syrov pôsobiaci vo viac ako 120 krajinách.

Zdroj: SITA, SXC