V Osadnom varíme, pečieme…

Podeľ sa a pomôž – dlhodobý projekt potravinovej pomoci, Lidl
1. októbra 2020
Život s osobnou asistenciou
28. októbra 2020
Zobraziť všetko

V januári tohto roku sme našim prijímateľom sociálnych služieb zriadili novú kuchynku, kde za pomoci inštruktorov sociálnej rehabilitácie a ergoterapeutov získavajú základné zručnosti na samostatné bývanie. Prijímatelia sa učia základy varenia, pečenia, učia sa obsluhovať práčku, oslavujú v nej svoje narodeniny, meniny, alebo si len tak posedia pri  kávičke.

V dobre vybavenej kuchynke sa prijímatelia sociálnych služieb, ktorí majú záujem a aj predpokladané zručnosti, učia základy varenia a pečenia. Získavajú skúsenosti a zručnosti pri manipulácii s ostrými predmetmi – nôž, strúhadlo, škrabka, učia sa opatrne narábať s horúcimi predmetmi – hrniec, plech na pečenie, obsluhujú el. spotrebiče – rýchlovarná kanvica, el. rúra a varná doska. Prijímatelia si pripravujú jednoduché jedlá – chlieb vo vajíčku, praženicu, nátierky, varia si cestoviny s tvarohom alebo špagety s omáčkou, polievky zeleninové aj sáčkové, pečú si jednoduché bublaniny, bábovku, šišky, zeleninové placky, učia sa postupy jedál – očistiť zeleninu, nakrájať, správne dochutiť, učia sa aj krájať mäso, dusiť ho alebo piecť.  Prijímatelia s vysokou mierou podpory sa tešia, keď zvládnu sami si zaliať kávičku alebo čaj. Po každej činnosti sa naši prijímatelia učia aj umyť riad a upratať kuchynku ( vyčistiť stôl, pozametať, pozmývať…).

Pečieme si aj domáci chlieb – tak to je chuť!  Stačí k nemu iba maslo. Každý koho priláka vôňa dostane krajec teplého chleba.

Teraz v jeseni, keď je už úroda pozbieraná, spravili sme si aj my zásoby na zimu. Dostali sme cukety, patizóny, kaleráb, mrkvu a inú zeleninu. Všetko sme očistili, pokrájali, postrúhali, naporciovali a dali do mrazničky, nech aj v zime máme vitamíny. Budú placky, prívarky aj polievky.

Z jabĺk zo sadu budú lievance, z orechov napečieme koláčiky.

Naši prijímatelia radi trávia čas v kuchynke, ktorá je veľká, dobre vybavená, príjemná, prijímatelia tam veľmi radi oslavujú svoje sviatky – meniny aj narodeniny.